Casio Baby-G Kuromi Collaboration BGD-10KKM-1ER
Chok-afvisende
Stopursfunktion - 1/100 sek. - 24 timer.
Timerindstilling - 1/1 min - 24 timer
Fem daglige alarmer
Time signal
Super-illuminator
Med et tryk på en knap lyser displayet op i en smart farve.
Automatisk kalender
Tastelyden kan aktiveres/deaktiveres
12- eller 24-timers tidsangivelse
Du vælger selv, om tiden skal vises i 12-timers format (med AM og PM) eller i 24-timers format.
Lang batteri levetid
Nyudviklet elektronik giver dette ur markant lavere energiforbrug end normalt.
Resin-rem
Mineralglas
Mineralglasset er slidstærkt, ridsefast og stødsikkert.
Vandbeskyttelse til 100 meter (10 bar)
Uret er klassificeret til 10 bar eller 100 meter. Det betyder, at du kan beholde uret på, når du svømmer. Du skal dog være klar over, at meterværdien (100 meter) ikke er lig med den tilladte dykkedybde. Værdien refererer til det lufttryk, som man benytter i testen for vandtæthed (ISO 2281); her simulerer man trykpåvirkningen i stilstand. Ved aktivitet i vand øges trykpåvirkningen imidlertid mærkbart, og derfor er klassificeringen i forhold til dybdemeter i praksis lavere.
Vigtigt omkring kondens!
Resin-urkasse
Resin er et naturligt materiale, som er yderst slidstærkt og fleksibelt.Størrelsesguide
Passer uret til dit håndled? Dameure er blevet gradvist større med tiden, og i dag er det typiske dameur i spændet mellem 32 og 38 mm i bredde. Har du et lille håndled, bør du derfor lede efter ure omkring 32 mm og mindre. Har du et stort håndled, skal du kigge på ure omkring 38 mm og opefter.
Vi har i dag følgende leveringsmåder:
| Leveringsmetoder Danmark | Pris |
| Diameter | 39 mm |
|---|---|
| Tykkelse | 14 mm |